Scroll to top

Jak skutecznie prowadzić działania Influence Marketingu nie tracąc budżetu na nieefektywne działania?


A C - 29/11/2018 - 0 comments

Znajdź nas na:


 

Influencer, czyli osoba, która swoim działaniem w social mediach ma wpływ na daną grupę społeczną. Ale czy ta grupa jest wystarczająco zaangażowana i czy przypadkiem nie pochodzi z Indii?

Obecnie istnieje podział na influencera mikro ( do 10 000 obserwatorów) i makro.  Serwis sastax.pl mikro influencera opisuje w ten sposób:

Badania przeprowadzone przez firmę Indahash pokazują, że statystyczny mikro influencer jest kobietą, która dzieli się swoimi postami od jednego do trzech razy dziennie. Duża część z przebadanych mikro influencerów otwarta jest na współpracę barterową z przedsiębiorstwami, a często również i na tę bez wynagrodzenia (w przypadku gdy zgłosi się do nich firm, która darzą sympatią). Mikro influencerzy najczęściej działają w obszarze mody, sportu, aplikacji mobilnych oraz branży beauty –źródło

Aby marka mogła osiągnąć jak najlepszy zwrot z inwestycji w kampanię, idealnie nadaje się do tego celu zatrudnianie grupy mikro influencerów. Mikro influencer nie będzie miał takiego samego zasięgu jak gwiazdor wpływów makro, dlatego współpraca z grupą mikro influencerów jest konieczna, aby zwiększyć zasięg kampanii. Koncepcja, według której wpływowy czynnik musi mieć miliony naśladowców, aby był wartościowy dla marki, jest mylący. Rzeczywistość jest taka, że ​​im większy jest ten, kto ma wpływ, tym niższy wskaźnik zaangażowania. Wynajęcie połączenia wpływowych mikro i wpływowych celebrytów może zwiększyć zwrot z inwestycji w kampanię i obniżyć ogólne wydatki marketingowe.

Makro influencerzy to najczęściej celebryci, a także osoby znane z Social Mediów (Twitter, Instagram, You Tube)  z zasięgiem liczonym w setkach tysięcy do miliona obserwujących. Dzięki współpracy z makro influencerem marka oraz sam jej produkt znajduje się przed milionami ludzi. Z pewnością taka współpraca daje marce wiekszą rozpoznawalność oraz  zwiększa się jej świadomość wśród konsumentów. 

O czym przede wszystkim muszą pamiętać marketerzy?

O kupowanych like’ach oraz followersach! Niestety, teraz każdy może zostać influencerem. Dlatego przed wybraniem danego influencera, niezależnie, czy jest on makro czy mikro ZAWSZE analizujmy jego profil. Możemy zlecić to agencji, która posiada aplikację do współpracy z influencerami, ale czy warto?

Poniżej znajduje się screen z instagrama pewnej znanej polki (także znanej za granicą). Co ciekawe, dziewczyna reklamuje na swoim profilu produkty dla kobiet, a znaczna część obserwujących ją osób to mężczyźni. 

Oczywiście pamiętajmy, że płeć to jeden z czynników jakie należy przeanalizować. Równie ważne są m. in demografia obserwujących, to czy wystąpił nagły przyrost/spadek obserwujących. Dobrze do analizy sprawdza się płatny InfluencerToll.

 

Znienawidzone boty

W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się także o botach, czyli o mechaniźmie, który nakręca sztuczny ruch nie tylko like’ami ale także w komentarzach. Na profilu Dyrektor Marketingu Roku zostało umieszczonych ponad 30 komentarzy z czego wszystkie z nich to boty!  Szczególnie jeden zasługuje na uznanie…Temat influencerów oraz działań w influence marketingu poszerzą nasi prelegenci:?

?Aleksandra Słowińska, Media&Public Relations Manager CLARINS,
?Mateusz Krogulec, Co-Owner, Szeri by DDOB,
?Marcin Maj, Business Development Director, H2O CREATIVE

 

 

 


Bilety w promocyjnej cenie na: https://euexs.evenea.pl/

AC

Related posts